LANCIA Dedra 2.0L 5MT FWD (116 HP)
1990–1994
114
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1189kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |