LAND ROVER Discovery - LR3 2.7L Td 6MT AWD (190 HP)
2004–2009
188
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2720cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 445Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 2394kg |
| Boot Capacity | 1192L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |