LAND ROVER Discovery - LR3 4.0L V8 6AT AWD (219 HP)
2004–2009
216
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4009cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 216bhp |
| Power | 161kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 2625kg |
| Boot Capacity | 1192L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |