LAND ROVER Discovery - LR3 4.4L V8 6AT AWD (305 HP)
2004–2009
300
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4394cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 427Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 2629kg |
| Boot Capacity | 1192L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |