LAND ROVER Discovery - LR4 3.0L SCV6 8AT (340 HP)
2013–
335
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 86L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 2177mm |
| Height | 1882mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 2565kg |
| Boot Capacity | 1260L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |