LAND ROVER Discovery - LR4 3.0L SDV6 8AT (256 HP)
2013–
252
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 252bhp |
| Power | 188kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 86L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 2177mm |
| Height | 1882mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 2570kg |
| Boot Capacity | 1260L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |