LAND ROVER Discovery Sport 2.0L D150 6MT FWD (150 HP) 7-Seat
2019–
148
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4597mm |
| Width | 2174mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1926kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |