LAND ROVER Discovery Sport 2.0L D180 9AT AWD (180 HP) 5-Seat
2019–
178
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4597mm |
| Width | 2174mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1948kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |