LAND ROVER Discovery Sport 2.0L D180 9AT AWD (180 HP) 7-Seat
2019–
178
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4597mm |
| Width | 2174mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 2028kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |