LAND ROVER Discovery Sport 2.0L Si4 9AT AWD (290 HP)
2014–2019
286
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 2070mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1882kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |