LAND ROVER Discovery Sport 2.2L SD4 6MT AWD (190 HP)
2014–2019
186
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 2174mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1854kg |
| Boot Capacity | 980L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 325Mm |
| Rear Brakes | Ventilated Disc 300Mm |