LAND ROVER Discovery Sport 2.2L TD4 9AT AWD (150 HP)
2014–2019
148
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 2070mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |