LAND ROVER Discovery SVX 5.0L V8 8AT (525 HP)
2018–
518
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 518bhp |
| Power | 386.1kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 89L |
Dimensions & Weight
| Length | 4956mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1910mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 2516kg |
| Boot Capacity | 1138L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |