LAND ROVER Discovery 2.0L SD4 8AT AWD (240 HP)
2017–
237
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2184kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |