LAND ROVER Discovery 2.5 Td5
2002–2004
135
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1900mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 2175kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |