LAND ROVER Discovery 2.5L 5MT AWD (113 HP)
1990–1994
111
bhp
Power
17.8
s
0–100 km/h
92
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 17.8s |
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1930mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1946kg |
| Boot Capacity | 1288L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |