LAND ROVER Discovery 2.5L TDI 5MT AWD (113 HP)
1994–1999
111
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 146km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1910mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 1288L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |