LAND ROVER Discovery 3.0L V6 Si6 8AT AWD (340 HP)
2017–
335
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2223kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |