LAND ROVER Discovery 3.0L V6 TD6 8AT AWD (258 HP)
2017–
255
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2298kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |