LAND ROVER Discovery 3.5L V8 5MT AWD (155 HP)
1990–1994
153
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
15.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3528cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.1mpg |
| Combined | 15.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1930mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1908kg |
| Boot Capacity | 1288L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |