LAND ROVER Discovery 4.0L V8 5MT AWD (185 HP)
1994–1999
182
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3947cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 314Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Urban | 23.8L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1910mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 2020kg |
| Boot Capacity | 1288L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |