LEXUS Lexus GS F 5.0L V8 8AT RWD (467 HP)
2015–
461
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4969cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 461bhp |
| Power | 344kW |
| Torque | 527Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1830kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35R19 || 275/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |