LEXUS Lexus GS 300h eCVT RWD (223 HP)
2016–
178
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133.1kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1710kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R19 || 265/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |