LEXUS Lexus IS 350 V6 RWD 8AT (310 HP)
2014–
306
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3499cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18 (Front) 255/35R18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |