LEXUS Lexus LS 600h V8 8AT RWD (445 HP)
2007–
389
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4969cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 389bhp |
| Power | 289.8kW |
| Torque | 521Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 84L |
Dimensions & Weight
| Length | 5029mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 2270kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |