LEXUS NX 300 6AT AWD (235 HP)
2017–2021
235
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1837kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |