LEXUS NX 300h eCVT AWD (197 HP)
2017–2021
153
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1896kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |