Mahindra Thar 2.5D 2WD (63 HP)
2010–
63
bhp
Power
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2523cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1905mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |