Mahindra Thar 2.5L CRDe 5MT AWD (105 HP)
2010–
105
bhp
Power
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 105bhp |
| Power | 78.3kW |
| Torque | 247Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1930mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |