MARUTI SUZUKI Alto 0.8L 5MT FWD (47 HP)
2000–2014
46
bhp
Power
20
s
0–100 km/h
32.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 796cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 46bhp |
| Power | 34.6kW |
| Torque | 62Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20s |
| Top Speed | 130km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.6mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3490mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 720kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80 R12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |