MARUTI SUZUKI Baleno 1.6L 5MT (90 HP)
2000–2007
90
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
29.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.7mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4224mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 976kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |