MARUTI SUZUKI Ciaz 1.3D 5MT FWD (90 HP)
2014–2017
89
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1105kg |
| Boot Capacity | 510L |