MARUTI SUZUKI Ciaz 1.4L 4AT FWD (92 HP)
2014–2017
91
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |