MARUTI SUZUKI Esteem 1.3L 5MT (85 HP)
1995–2000
84
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
88
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 142km/h |
| Top Speed | 88mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4074mm |
| Width | 1575mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2365mm |
| Kerb Weight | 826kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R13 |