MARUTI SUZUKI Gypsy 1.0L 4MT AWD (61 HP)
1985–
60
bhp
Power
29.1
s
0–100 km/h
32.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 970cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 75Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 29.1s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.6mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1875mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 966kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | F78-15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |