MARUTI SUZUKI Swift 1.3 D
2006–
74
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 160km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 3696mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2410mm |
| Kerb Weight | 980kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |