MARUTI SUZUKI Wagon R 1.1L 5MT (63 HP)
2005–
63
bhp
Power
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1061cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 84Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3520mm |
| Width | 1491mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 825kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |