MASERATI Ghibli 2.0L eBooster 48V 8AT (330 HP)
2020–
325
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 1878kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |