MASERATI Ghibli 3.0d V6 8AT RWD (275 HP)
2017–2020
271
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 271bhp |
| Power | 202.2kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 || 275/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |