MASERATI Ghibli 3.0L V6 8AT RWD (330 HP)
2013–2017
326
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
163
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 326bhp |
| Power | 243kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 262km/h |
| Top Speed | 163mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 || 275/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |