MASERATI Ghibli 4.7 V8
1967–1974
326
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
154
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4719cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 326bhp |
| Power | 243kW |
| Torque | 393Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 248km/h |
| Top Speed | 154mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1158mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |