MASERATI Ghibli S Q4 3.0L V6 8AT AWD (410 HP)
2013–2017
404
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
176
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 404bhp |
| Power | 301.6kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 283km/h |
| Top Speed | 176mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 || 275/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |