MAZDA 3 / Axela Hatchback 2.0L SKYACTIV-G 6AT FWD (155 HP)
2013–2016
155
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 155bhp |
| Power | 115.6kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4506mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1324kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |