MAZDA 3 / Axela Hatchback 2.2L CiTD 5MT (185 HP)
2009–2013
182
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2184cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4506mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |