MAZDA 3 / Axela Hatchback 2.2L SKYACTIV-D 6AT FWD (150 HP)
2013–2016
148
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2191cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |