MAZDA 3 / Axela Sedan 1.5L SKYACTIV-D 6MT FWD (105 HP)
2013–2016
104
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.3kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |