MAZDA 3 / Axela Sedan 1.5L SKYACTIV-G 6MT FWD (100 HP)
2013–2016
99
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |