MAZDA 3 / Axela Sedan 2.0L Skyactiv-G 6AT FWD (122 HP)
2018–
120
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 213Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |