MAZDA 3 / Axela Sedan 2.3L 5MT FWD (160 HP)
2004–2009
161
bhp
Power
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |