MAZDA 3 / Axela Sedan 2.5i 6MT (167 HP)
2009–2013
167
bhp
Power
117
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2489cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 167bhp |
| Power | 124.5kW |
| Torque | 228Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1344kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |